و خدا خون‌بهای احمد کشوری است! جزییات مراسم تشییع همسر آیت الله وحید خراسانی در مشهد و قم نخستین تور ایده پردازی ویژه پارک موضوعی زیارت در مشهد برگزار شد رشد ۶۵ درصدی پذیرش دانش‌آموزان تحت حمایت کمیته امداد در دانشگاه‌های دولتی نویسنده ادبیات کودک با مخاطب آثارش ارتباط ندارد | نبود معیار مشخص در ارزیابی آثار ادبی کودک و نوجوان وزیر ارشاد اسلامی: نزاع ما با دشمن یک جنگ ۱۰۰ درصد فرهنگی و تبلیغی است اهدای نسخه‌ای از «مصحف مشهد رضوی» به آیت الله العظمی سیستانی حمایت از نخبگان علمی در سند ۱۰ ساله اعتلای بسیج «افطار» ثبت جهانی شد ایرانیان تا پایان آذر ۱۴۰۲ هم منتظر اعزام به عمره نباشند «روز نماز جمعه» در تقویم رسمی کشور چه روزی است؟ دلتنگ روز‌های دور من تو رو دارم کوتاه درباره علامه حاج شیخ کاظم مهدوی دامغانی، فقیه و مدرس آستان قدس رضوی کلکته‌چی، ناجی آب مسجد چندخطی در مورد مصحف ناب ۱۴۰۰ ساله پناه آرامش معنوی، گمشده آدمی
خبر فوری

درباره لشکر ۵۵  ویژه شهدای مشهد

  • کد خبر: ۱۸۵۳۵۹
  • ۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۴
درباره لشکر ۵۵  ویژه شهدای مشهد
هسته اولیه این لشکر از گردان شهید مظلوم بهشتی، معروف به گردان شهدا که اولین سازمان رزم منظم ویژه کردستان است، تشکیل می‌شود....

شهرآرانیوز- رزمنده‌های لشگر ۵۵ ویژه شهدا بعدتر از اواخر سال ۶۰ تا ۱۷ فروردین ۱۳۶۱ آموزش می‌بینند و بلافاصله از سوی (شهید) محمد بروجردی فرمانده سپاه منطقه ۷ غرب کشور و (شهید) ناصر کاظمی فرمانده سپاه کردستان رهسپار عملیات پاک سازی محور بانه به سردشت می‌شوند.

چون بسیجی‌ها غالبا بعد از طی دوره شان منطقه را ترک می‌کنند بروجردی در نظر دارد که یک تیپ پیاده کوهستان از نیرو‌های کادر سپاه تشکیل بدهد. تیپی که بتواند در محیط سخت کوهستانی کردستان با ضدانقلاب بجنگد و در ضمن ماندگاری بیشتری هم نسبت به نیرو‌های بسیجی داشته باشد؛ بنابراین وقتی که گردان شهدا مشغول عملیات پاک سازی جاده سردشت - بانه است، بیش از ۲ هزار نفر دیگر، که بیشترشان خراسانی هستند، برای الحاق به این تیپ پیاده در پادگان امام حسین (ع) آموزش‌های سختی را پشت سر می‌گذارند.

بدین ترتیب با استفاده از گردان شهدا به عنوان اسکلت اصلی و اضافه شدن رزمندگان باتجربه کردستان به عنوان فرمانده و مسئول، تیپ موقت پیاده کوهستان ۱۵۵ ویژه شهدا در خرداد سال ۱۳۶۱ تأسیس می‌شود. در ماه‌های بعد با وجود محمود کاوه و حضور حدود هشتصد نفر از بچه‌های مشهد، رفته رفته کادر و عمده نیرو‌های این لشکر، از خراسان و شهر مشهد تأمین می‌شود.

در پایان سال ۶۳ برای شرکت در عملیات بدر، تیپ شهدا که در عملیات‌های مختلف کردستان موفق عمل کرده، به لشکر ۵۵ گسترش پیدا می‌کند و به فرماندهی کاوه تا سال ۶۵ در بیشتر عملیات برون مرزی شرکت دارد. این لشکر پس از شهادت فرمانده مشهدی خود تا پایان جنگ و حتی بعد از پذیرش قطعنامه نیز در منطقه شمال غرب فعال می‌ماند. در پایان سال ۶۹ این یگان به لشکر ۳ ویژه شهدا تغییر نام می‌دهد و مهر سال ۷۰ هم از مناطق غرب و شمال غرب کشور به خراسان برمی گردد تا به عنوان تیپ یکم ویژه شهدا - لشکر ۵ نصر خراسان ادامه مأموریت دهد.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}