آژیر قرمز همچنان ادامه دارد تشدید ممنوعیت ورود شهروندان به بوستان‌های مشهد درخواست رئیس شورای شهر مشهد از متخصصان/کرونا را پلکانی حل می‌کنیم توزیع ۱۵۰۰ پرس غذای متبرک در ۴ شهرستان خراسان رضوی الکترونیکی شدن شهرداری منطقه یک مشهد بیکاری ۸۰۰ مربی تعلیم رانندگی در مشهد ثبت روزانه ۲۵۰۰ مشاوره پزشکی رایگان توسط پزشکان مشهدی صرف ۱۰۵ میلیارد تومان اعتبار برای رفع آب گرفتگی‌ در مشهد شکست کرونا در نود و هشت سالگی کیفیت هوای مشهد پاک است پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصدی بیمارستان ناظران مشهد رشد۱۴ درصدی مصرف آب مشهد در اسفند ماه تولید سالانه بیش از 112 میلیون بوته انواع گل در خراسان رضوی 5 پایگاه اهدای خون بسیج زنان در مشهد آغاز به‌کار کرد ماسک های دردسرساز برترین های جشنواره مفلحون ۹۸ شهرداری مشهد معرفی شدند توقیف بیش از هزار خودرو در مشهد تدوین بسته حمایت از تولید برای آغاز فعالیت کسب‌وکار‌های اقتصادی توزیع ۳۰۰ هزار بسته معیشتی در مشهد انجام روزانه ۳۰۰ سی. تی. اسکن برای بیماران مشکوک به کرونا در مشهد
خبر ویژه
مدیر کل راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای خراسان رضوی: طی پنج روز گذشته ۳۵۷ هزار و ۵۹۸ خودرو وارد مشهد شده است و از سوی دیگر می‌توان تعداد مسافران ورودی به مشهد را، در این بازه زمانی، بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تخمین زد.

به گزارش شهرآرانیوز، علاوه بر توصیه‌های مکرر مسوولان وزارت بهداشت که مردم را از سفرهای نوروزی منع می کند، از روزها قبل مدیران استانی خراسان رضوی بارها از هموطنان خواسته‌اند از سفر به مشهد پرهیز کنند.

 

هتل‌ها و اقامتگاه‌های نوروزی در استان و به ویژه مشهد تعطیل است و از همه مهمتر بارگاه منور رضوی بر اساس تصمیمی که مسوولان محلی آن را "سخت" توصیف کرده‌اند بر روی زوار و مجاوران بسته است تا از شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود.

 

هر چند آماری که روزانه دستگاه های تردد شمار جاده‌ای از ورود خودرو به استان و مشهد ثبت می‌کنند در مقایسه با پارسال با کاهش همراه است، اما به دلیل ماهیت تصاعدی شیوع این ویروس مسری این کاهش‌ها هنوز کافی نیست.

  

ورود ۳۵۰ هزار خودرو به مشهد طی ٥  روز

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی در تشریح این آمار گفت: از ۲۵ اسفند ۹۸ تا یکم فروردین ماه ۹۹ در مجموع ۳۵۷ هزار و ۵۹۸ دستگاه خودرو از پنج محور سرخس – مشهد، چناران - مشهد، فریمان – مشهد، آزادراه باغچه – مشهد و کلات – مشهد وارد این کلانشهر شده اند.

 

ابراهیم نصری افزود: از این میزان خودرو ۹۰ درصد معادل ۳۲۰ هزار دستگاه خودروی سواری است که با توجه به ایام نوروز برای هر خودرو می توان چهار سرنشین و یا در حقیقت مسافر در نظر گرفت، از سوی دیگر می‌توان تعداد مسافران ورودی به مشهد طی ۵ روز گذشته را بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تخمین زد.

 

وی به کاهش میزان سفرها نیز اشاره و بیان کرد: میزان سفر با خودروی شخصی به مشهد در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۱ درصد کاهش داشته است که می توان دلیل آن را اعمال سختگیریها در مبادی ورودی استانها و شهرها از جمله مشهد دانست و از طرفی همکاری مردم برای اجتناب از سفر جهت قطع زنجیره شیوع کرونا نیز دیگر دلیل این کاهش سفر است، به نظر می رسد  اگر محدودیتها با شدت بیشتر اعمال گردد و مردم نیز بیشتر به توصیه های بهداشتی عمل کنند مسافرتهای جاده ای کمتر خواهد شد.

 

نصری ۷۵ درصد پلاک خودروهای ورودی به استان را مربوط به خراسان رضوی اعلام کرد و افزود: باید توجه داشت برخی از این سفرها مربوط به مشهدی‌هایی است که در شهرها و استانهای دیگر ساکن هستند و در ایام نوروز به موطن سابق خود باز می گردند لذا عملا بسیاری از این سفرها غیرقابل اجتناب هستند.

 

پیش از این ظرف روزهای ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ تا پایان چهاردهمین روز فروردین ۱۳۹۸ که وضعیت در کشور عادی و خبری از بحران کرونا نبود ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار زائر و مسافر نوروزی به خراسان رضوی سفر کرده بودند.

 

سفر ۱۲ میلیون نفر از این تعداد زائر و مسافر با استفاده از خودروی شخصی، یک میلیون نفر با ناوگان حمل و نقل عمومی جاده‌ای و بقیه از طریق راه‌آهن و فرودگاه صورت گرفته بود.

 

اکنون کرونا این الگو را به هم ریخته است و اگر در سالهای قبل برای ارائه آمار سفرهای نوروزی مسوولان از همدیگر در استانهای مختلف سبقت می گرفتند امسال با احتیاط آمار مبتلایان و درگذشتگان کرونا را اعلام می کنند.

 

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی مشهد ظرف روزهای ۳۰ بهمن ماه گذشته تا یکم فروردین ماه ۱۳۹۹ سه هزار و ۹۷۱ بیمار مبتلا به عفونت حاد تنفسی و مشکوک به بیماری کرونا در بیمارستانهای خراسان رضوی بستری شده‌اند.

 

در این مدت تاکنون دو هزار و ۴۴۸ نفر از شهروندان اهل خراسان رضوی که به عفونت حاد تنفسی و مشکوک به بیماری کرونا مبتلا شده بودند بهبود یافته و از بیمارستانها مرخص شده‌اند.  

 

شمار مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ عامل بیماری کرونا که نوع بسیار حاد عفونت تنفسی و یک بیماری نوپدید همه‌گیر است در استان خراسان رضوی  ۷۵۹ نفر گزارش شده است.


تعداد جانباختگان استان خراسان رضوی بر اثر بیماری کرونا که آزمایش آنها به طور قطعی مثبت شده است ۷۶ تن است.

 

متأسفانه این رقم ها در کشور از مرز ۲۰ هزار مبتلا به کرونا فراتر رفته و همه مسوولان را به ارائه راهکارهایی برای قطع زنجیره شیوع این ویروس وادار کرده است.

 

 با وجود هدف مشترک از ارائه این راهکارها باید در نظر داشت راهکارها در تهران، رشت، مشهد، قم، بندرعباس و تبریز متفاوت است و باید برای تحقق واقعی این راهکارها واقعیتهای محلی مقابله با کرونا پذیرفته شود.  

 

منبع: ایرنا

برچسب ها: اخبار کرونا مشهد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}