فروشندگان، نهاده‌ها را با تاخیر بدست دامداران می رسانند نرخ موز اعلام شد کارت اعتباری سهام عدالت به ۷۰ هزار متقاضی پرداخت شد تغییرات قیمتی در دو بازار سکه و دلار در راه است قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز ۷ اسفند ۹۹ چند؟ سهامداران عدالت مراقب افراد کلاهبردار باشند طرحی برای افزایش عادلانه دستمزد کارگران | ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به حداقل دستمزد بیفزایند  شاخص بورس خراسان ۸۷ هزار واحد رشد کرد قیمت خودرو ارزان شد فروش فوق العاده سایپا (طرح عید تا عید) با ارائه ۷ محصول از ۹ اسفند ۹۹ آغاز می‌شود + جزئیات پیش فروش سایپا (۹ محصول) از ۹ اسفند ۹۹ آغاز می‌شود + جدول پیش پرداخت خودرو‌ها ارزش سهام عدالت امروز ۶ اسفند ۹۹ | افت ارزش سبد سهام عدالت سهمیه بنزین وانت‌بارها تغییر کرد بازار نابسامان روغن خوراکی کی به ثبات و آرامش می‌رسد؟ | نباید برای فروش روغن صف ایجاد شود مرغ دوباره از مشهد پر کشید | مثل همیشه باید به مردم بگوییم که چند روزی مرغ نخورید! + فیلم شاخص کل بورس امروز ۶ اسفند ۹۹ |ریزش ۵ هزار واحدی شاخص بورس قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۶ اسفند ماه ۹۹ قیمت خودرو شب عید چگونه خواهد بود؟ فاصله بین دستمزد و معیشت کارگر چقدر است؟ سهام عدالتی‌های کدام استان‌ها رکورددار ثبت‌نام در سجام هستند؟
خبر ویژه

بودجه به حاشیه شهر مشهد برگشت

  • کد خبر: ۵۹۴۳۸
  • ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۹
بودجه به حاشیه شهر مشهد برگشت
با پیشنهاد نمایندگان مشهد در مجلس ردیف بودجه حاشیه شهر در کمیسیون تلفیق احیا شد.
ملیحه فلاح | شهرآرانیوز؛ «من هنوز جداول کمیسیون تلفیق را ندیده‌ام، اما اطمینان دارم که اعتباری برای ردیف بودجه حاشیه شهر دیده شده است. درباره بودجه زیارت هم هنوز نمی‌دانم.» این بخشی از سخنان نماینده مردم مشهدوکلات در مجلس در گفتگو با گزارشگر شهرآراست.

بررسی لایحه بودجه اصلاح‌شده ۱۴۰۰ روز گذشته در دستورکار صحن علنی مجلس قرار گرفت؛ البته نمایندگان برای ارائه و ثبت پیشنهاد‌های خود تا ساعت ۸ صبح امروز وقت داشتند. فاطمه رحمانی در پاسخ به این سوال که نمایندگان مشهد چه پیشنهاد‌هایی را خواهند داد، می‌گوید: پیشنهاد‌های خود را پیشتر به کمیسیون تلفیق ارائه کرده‌ایم. وعده‌هایی نیز داده شده است، اما مهم این است که در کمیسیون تلفیق، منبعی برای تحقق آن وجود داشته باشد.


پیگیری برای تصویب در صحن علنی مجلس

او می‌افزاید: ما دوباره پیشنهاد‌های خود را مطرح می‌کنیم، اما اینکه منبعی باشد و قابلیت انجام داشته باشد، مهم است.
حجت الاسلام نصرا... پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز در گفتگو با شهرآرا افزودن بودجه حاشیه شهر مشهد به بودجه سال آینده را توسط کمیسیون تلفیق تایید می‌کند. وی درباره رقم این بودجه می‌گوید: مهم احیای این ردیف بود و رقم بهتر است اکنون اعلام نشود.
وی تاکید می‌کند: پیگیر تصویب بودجه حاشیه در صحن علنی هستیم.

سوم بهمن بود که محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور، با بیان اینکه دولت برای اختصاص ردیف بودجه‌ای مستقل به حاشیه مشهد مشکلی ندارد، گفت: حاشیه شهر مشهد به قدری مهم است که به ردیف بودجه مستقل نیاز دارد و دولت مشکلی با اختصاص این ردیف بودجه خاص ندارد، اما بدون این ردیف بودجه هم ما در دولت، وظیفه خودمان را در قبال حاشیه مشهد انجام خواهیم داد. البته تا پایان سال هم رقم شایان توجهی برای بهبود زیرساخت‌های حاشیه مشهد اختصاص خواهیم داد تا بخشی از مشکلات این منطقه حل شود.

حالا اگر این دو وعده از دو مسئول را کنار یکدیگر بگذاریم، شاید بتوانیم به احیای بودجه حاشیه مشهد دلگرم باشیم. همان‌طور که می‌دانید، حاشیه مشهد مشکلاتش به حدی رسیده که به یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری در طول سال‌های اخیر تبدیل شده است، تاجایی‌که ایشان در یکی از سفر‌های خود در سال ۹۳ در جمع مسئولان خراسان‌رضوی، دستور دادند که مسائل حاشیه شهر مشهد، سامان‌دهی و رسیدگی شود.
سال ۹۴ ردیف بودجه‌ای با عنوان رسیدگی به حاشیه شهر مشهد در آلبوم اقتصادی دیده شد، اما این ردیف طی سال‌های گذشته پس از ادغام با شهر‌های قم و شیراز و کاهش شدید حجم اعتبار آن، درنهایت در آلبوم اقتصادی سال ۹۸ به ردیفی با عنوان «بهسازی بافت فرسوده و حاشیه کلان شهر‌های مذهبی» با اعتبار ۱۰۰میلیارد تومان تبدیل شد که همان هم سال گذشته از قانون برنامه‌وبودجه سال۹۹ رخت بربست.
در سال ۹۴ در بودجه سالانه، ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای حاشیه شهر مصوب شد، ولی تا پایان این سال هیچ رقمی تخصیص نیافت. سال ۹۵ مبلغ هزارمیلیارد ریال اعتبار مصوب شد، ولی تا پایان سال، رقم تخصیص‌یافته ۵۳۳ میلیارد ریال بود.
 
در سال ۹۶ اعتبار مندرج مصوب‌شده با عنوان بهسازی بافت فرسوده و حاشیه کلان‌شهر مذهبی مشهد، مبلغ ۷۵۰ میلیارد ریال بود که از این میزان، ۵۰۰ میلیارد ریال به‌صورت نقدی تخصیص یافت. در سال ۹۷ اعتبار مصوب برای بهسازی بافت فرسوده و حاشیه کلان‌شهر مذهبی مشهد، ۳۰۰ میلیارد ریال بود. همچنین بهسازی بافت فرسوده و سامان‌دهی حاشیه شهر‌ها و کلان‌شهر‌های مذهبی، هزارمیلیارد ریال اعتبار مصوب جداگانه داشت که درمجموع از این دو محل، ۵۸۰ میلیارد ریال تخصیص یافت.
 
سال ۹۸ نیز در عمل، مبلغ چندانی برای این امر اختصاص پیدا نکرد. اما باتوجه‌به اینکه مشکل حاشیه مشهد در این سال‌ها نه‌تن‌ها کم نشده، بلکه افزایش نیز یافته است، احیای ردیف بودجه‌ای اختصاصی برای مناطق حاشیه‌ای شهر، ضروری است.
امروز قرار است روند بررسی لایحه بودجه در صحن علنی ادامه پیدا کند. باوجود اهمیت کلیات بودجه برای کشور و مردم، جزئیاتی در آن وجود دارد که برای مردم خراسان‌رضوی و مشهد اهمیت بیشتری پیدا کرده است.


تلاش برای بهبود وضعیت بودجه استان

احیای ردیف بودجه زیارت و حاشیه شهر مشهد که پیش از این نیز نمایندگان از تلاش برای بازگرداندن آن‌ها به بودجه گفته بودند، همچنین تلاش برای افزایش سهم خراسان‌رضوی از بودجه کشور از یک‌سو و نگاه ویژه به ردیف بودجه‌هایی مانند کشف‌رود که مبلغ آن کفاف ۶ درصد اعتبار ساخت تصفیه‌خانه طبرسی را می‌دهد، قطارشهری مشهد که ردیف بودجه آن در آلبوم اقتصادی ۱۴۰۰ کشور فقط برای ساخت ۴۵ متر از متروی مشهد کافی است یا بودجه قطاربرقی مشهد-تهران که ۵۰۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده است، اما این میزان هرگز گره‌گشا نیست، نیز از اهمیت فراوانی برای مردم مشهد برخوردار است.
باتوجه‌به وضعیت منابع دولت، احتمال افزایش یا احیای این ردیف‌ها کم است، اما حالا باید ببینیم که تلاش‌های نمایندگان مردم خراسان‌رضوی در مجلس چه میزان برای مردم این دیار فایده خواهد داشت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}