تحول پروژه‌های شهری مشهد با پررنگ‌شدن ضابطه‌مندی امکان حضور سرمایه گذار در مشهد و اهواز فراهم شود راه اندازی نهضت ترجمه برای شناساندن مشهد مهم‌ترین مسئله بسیج شهرداری مشهد؛ خدمت رسانی به مردم اجرای طرح جریمه خودرو های پارک شده در مسیر دوچرخه و پیادرو در تمام مشهد شهروند خبرنگار | گلایه شهروندان از سرقت کابل تلفن ثابت و آنتن دهی اینترنت در مشهد طرح جریمه خودرو‌های متوقف در پیاده‌رو‌های مشهد آغاز شد توسعه اقتصاد دیجیتال و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآفرین بومی در مشهد از باد و باران نیابد گزند | ضرورت وجود نگاه بین‌المللی به توسعه توس و آرامگاه فردوسی دانشجویان خارجی؛ حلقه گم‌شده در راستای شکل‌گیری «جهانشهر مشهد» شهروند خانواده مدار شروع و اصلاح پروژه‌ها در مشهد با خط‌کش فرهنگ جزئیات طرح ملی اصلاح و بهینه سازی رایگان موتورخانه | اصلاح مصرف گاز در ۱۳۰۰ موتورخانه خراسان رضوی خشک سالی بسیار شدید در ۸۳ درصد جغرافیای مشهد شهردار مشهد: توسعه مترو سیاست شهرداری است دسترسی آسان معلولان به سامانه اتوبوس‌رانی مشهد عضو شورای اسلامی شهر مشهد: امیدواریم بتوانیم فرهنگسرا‌های گذشته را احیا کنیم شهروند خبرنگار | بروز رسانی اطلاعات مانیتورها در ایستگاه های قطار شهری مشهد + پاسخ
خبر فوری
۱۴۰۰ نفر در هفته؛ شمار بستری‌های کرونا در خراسان رضوی
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: کار واکسیناسیون این گروه سنی تقریبا به پایان رسیده است و اگر وزارت بهداشت اجازه بدهد، واکسیناسیون گروه سنی ۶۵ سال به بالا را آغاز خواهیم کرد.

محمد کاملان | شهرآرانیوز؛ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به تزریق واکسن به بیش از ۶۷ درصد از گروه سنی بالای ۷۰ سال گفت: کار واکسیناسیون این گروه سنی تقریبا به پایان رسیده است و اگر وزارت بهداشت اجازه بدهد، واکسیناسیون گروه سنی ۶۵ سال به بالا را آغاز خواهیم کرد؛ ضمن اینکه در دو هفته گذشته یک محموله ۶۴ هزار تایی و بعد از آن ۴۶ هزارتایی به دست دانشگاه علوم پزشکی مشهد رسیده است.


مهدی قلیان در نشست خبری ستاد کرونای خراسان رضوی با بیان اینکه هر فرد ۷۰ سال به بالایی که واکسن نزده است می‌تواند با کارت ملی به مراکز واکسیناسیون مراجعه کند، خاطرنشان کرد: ما به همه کسانی که دوز اول واکسنی را تزریق کرده اند، از همان نوع دوز دوم را تزریق خواهیم کرد.


وی با بیان اینکه درباره تأمین واکسن دوز دوم مشکلی نخواهیم داشت، افزود: دوز دوم واکسن سینوفارم را به کسانی که از این واکسن استفاده کرده بودند، تزریق کردیم. واکسن آسترازنکا نیز ماندگاری سه ماهه دارد و اکنون به اندازه ۵۰ درصد کسانی که دوز اول این واکسن را تزریق کرده اند، موجودی داریم و به دنبال تأمین بقیه آن هستیم تا کار تزریق دوز دوم این واکسن را هم آغاز کنیم.


هفته‌ای ۱۴۰۰ بستری کرونایی در استان

روند نزولی کرونا در مشهد و استان تقریبا متوقف شده است و آن طور که معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرد، روند مثبت شدن تست‌های سرپایی و بستری‌های کرونایی در مشهد افزایش داشته است. قلیان دراین باره گفت: میانگین بستری‌های کرونایی در بیمارستان‌ها تا هفته چهارم خردادماه روند نزولی داشت، اما از هفته اول تیر این روند متوقف و روزانه ۹ نفر به تعداد بستری شده‌ها اضافه شده و میزان بستری روزانه به ۱۹۱ نفر رسیده است؛ ضمن اینکه کل بستری‌های موجود اکنون ۷۸۲ نفر است و ۱۷۳ نفر هم در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.


قلیان اضافه کرد: در مقابل، مرگ ومیر‌ها نزولی بوده و به ۹ نفر در روز رسیده است. تقریبا هفته‌ای ۱۴۰۰ نفر در استان به دلیل ابتلا به کرونا بستری می‌شوند و متأسفانه روند کاهشی باعث شد درصد رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی کم شود و با آغاز سفر‌های غیرضروری، این روند متوقف شد.


۲۸ درصد تست‌ها در مشهد مثبت است

وی با اشاره به احتمال تغییر رنگ مشهد در هفته‌های آینده با توجه به روند افزایشی آمار‌های کرونا در مشهد افزود: میانگین کل تست‌هایی که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد گرفته می‌شود، ۲ هزار تست روزانه است. درصد مثبت شدن این تست‌ها در هفته چهارم خرداد ۲۴ درصد بود و اکنون ۲۸ درصد شده است. در همین بازه زمانی فقط ۳۴ درصد کسانی که تستشان مثبت شده بود بستری می‌شدند و اکنون این عدد ۳۶ درصد شده است.


به جنوب و جنوب شرق سفر نکنید

ویروس کرونای دلتای هندی که در جنوب کشور در حال جولان دادن و قربانی گرفتن است، در شهر مشهد و حتی سرخس و قوچان و تایباد پیدا شده است و معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تأکید بر خودداری مشهدی‌ها از سفر به شهر‌های جنوب و جنوب شرقی کشور گفت: نقطه اول موج فعلی از سیستان و بلوچستان آغاز شده است و تا زمانی که ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیمات جدی تری اتخاذ کند، مردم باید از سفر‌های غیرضروری به ویژه به استان‌های جنوبی و جنوب شرقی کشور خودداری و شیوه نامه‌های بهداشتی را جدی‌تر از قبل رعایت کنند.


وی تصریح کرد: علائم دلتای هندی عمومی‌تر و شبیه سرماخوردگی و حساسیت فصلی است و مردم به محض احساس گلودرد و آب ریزش بینی باید از مسافرت درون و برون شهری و مراوده با دیگران خودداری و سریع به یکی از مراکز منتخب بهداشت برای تست کرونا مراجعه کنند.


ورود به ایران بدون کارت سلامت ممنوع

قلیان با تشریح اقدامات دانشگاه علوم پزشکی در مرز‌های شرقی کشور به عنوان یکی از سرپُل‌های ورود دلتای هندی به ایران، تصریح کرد: حساسیت‌ها در مرز دوغارون زیاد شده است و با توجه به اوضاع کشور افغانستان، ورود به کشور از این مرز افزایش داشته و به ۸۰۰ نفر در روز رسیده است. کسانی که می‌خواهند از این مرز وارد ایران شوند، باید کارت سلامت از کلینیک ایرانیان در هرات داشته باشند و در غیر این صورت از آن‌ها در مرز ایران تست سریع گرفته می‌شود که اگر این تست مثبت باشد، حق ورود به ایران ندارند و بازگردانده می‌شوند. در این باره روزانه تقریبا بین ۷ تا ۱۰ نفر به دلیل مثبت شدن تست کرونا به افغانستان بازگردانده می‌شوند و هر کس که از مرز‌های هوایی هم وارد مشهد شود، بعد از منفی شدن تست PCR می‌تواند وارد شهر شود.


وی افزود: برای اسکان کسانی که از مرز‌های شرقی کشور خارج از عرف وارد ایران می‌شوند و پایش نمی‌شوند، درخواست داده بودیم مکانی مثل اردوگاه اختصاص داده شود. موضوع رسیدگی و نحوه برخورد و پایش این افراد و کاهش خطرات احتمالی ورود آن‌ها به شهر‌هایی مثل مشهد نیز در وزارت بهداشت در حال بررسی است.


کرونا مثبت‌ها نمی‌توانند بلیت بخرند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: سامانه صدور بلیت برای قطار، هواپیما و اتوبوس به همه آزمایشگاه‌های خصوصی و نرم افزار ماسک متصل است و اگر کسی در ۱۴ روز گذشته تست مثبت کرونا داشته باشد، نمی‌تواند بلیت تهیه کند.


قلیان همچنین از معرفی یکی از خطوط هوایی به دادستانی به دلیل رعایت نکردن شیوه نامه‌های بهداشتی خبر داد و افزود: رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در اماکن عمومی مثل راه آهن، فرودگاه و پایانه‌ها با متولیان این مکان هاست و ما به صورت متوالی از این مکان‌ها بازدید داریم و درباره نقص یا رعایت نکردن شیوه نامه‌ها تذکر می‌دهیم. اینکه درباره تب سنجی نکردن در ورودی‌های شهر گله می‌شود، باید اعلام کنیم که دستگاه‌های تب سنج لیزری فعلی خطای زیادی دارد و تب سنجی به این شکل ارزش چندانی ندارد. اکنون یکی از بهترین روش‌ها برای کنترل ورود افراد کرونا مثبت به مشهد، صادر نکردن بلیت برای آن هاست.


هشدار استاندار درباره موج پنجم کرونا

اداره‌کل روابط‌عمومی استانداری: استاندار خراسان‌رضوی درباره شروع موج پنجم کرونا در استان در‌صورت ر‌عایت نکرده شیوه‌نامه‌های بهداشتی و تداوم سفر‌ها به مشهد هشدار داد و گفت: تدابیر ویژه‌ای از سوی ستاد کرونا برای پیشگیری از موج پنجم کرونا در خراسان‌رضوی اتخاذ شده است و از مردم تقاضا داریم، به‌طور جدی به استفاده از ماسک، حضور نداشتن در دورهمی‌ها، تجمع‌ها و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی پایبند باشند.
محمدصادق معتمدیان در جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای استان گفت: در قالب موج پنجم کرونا نوع هندی ویروس موسوم به دلتا شیوع دارد که با کمال تأسف نوع هندی سرایت‌پذیری بالاتر و مرگ‌آوری بیشتری دارد.


افزایش چشمگیر مبتلایان استان

وی ادامه داد: در یک هفته اخیر شاهد افزایش چشمگیر مبتلایان به کرونا در مناطق مختلف کشور، به‌ویژه مناطق جنوبی و شرقی بوده‌ایم، به‌طوری‌که تعداد شهر‌های قرمز کشور به ۹۱ شهر افزایش یافته است. وی تصریح کرد: هم‌اکنون ۱۲ شهرستان خراسان‌رضوی در وضعیت نارنجی و ۲ شهرستان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند و در‌صورت تداوم شرایط موجود و افزایش روند مبتلایان، خراسان‌رضوی نیز به‌زودی قرمز خواهد شد.


معتمدیان بیان کرد: با کمال تأسف با وجود گسترش بیماری و افزایش تعداد مبتلایان کرونا، شاهد کاهش رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در کشور هستیم که این‌مسئله را به خراسان‌رضوی نیز می‌توان تعمیم داد.
وی گفت: اقداماتی درباره اعمال محدودیت‌ها در مرز‌ها و ورود و خروج اتباع خارجی به خراسان‌رضوی از طریق پیشنهاد به ستاد کرونا در حال اجراست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}