۳ جوانی که جان صدها نفر را در سیل رودبال نجات دادند + فیلم جدید از شروع سیل و فرار گردشگران نحوه دریافت «هدیه ازدواج» تامین‌اجتماعی + لینک و شرایط ثبت‌نام (۳ مردادماه ۱۴۰۱) حریق در کارگاه تولید شانه های کاغذی تخم مرغ در مشهد + عکس بررسی تغییر «سن بازنشستگی» | تا ۵۰ میلیون تومان قسطی خرید کنید سیل در افغانستان ۲۳ کشته برجا گذاشت درباره ترویج مهر مادری و خانواده‌دوستی در جامعه | اولویت زندگی ما شادی است بازنشستگان تامین‌اجتماعی: انتظار داریم در روز تکریم بازنشستگان، دولت هر چه سریع‌تر افزایش حقوق را تعیین تکلیف کند  (۳ مردادماه ۱۴۰۱) هوای مشهد همچنان گرم خواهد بود (۳ مردادماه ۱۴۰۱) افزایش آلودگی هوای برخی استان‌ها و رگبار باران در نقاط مختلف کشور جزئیاتی از طرح «رتبه‌بندی معلمان» و امتیازات لازم برای احراز هر رتبه + جدول (۳ مردادماه ۱۴۰۱) تخریب ۱ واحد مسکونی در پی انفجار در مشهد | نجات ۴ نفر توسط آتش نشانان برنامه وزارت بهداشت برای خرید واکسن آبله میمونی آیا پرداخت شارژ آپارتمان‌های خالی الزامی است؟ پیکر آخرین مفقودی سیل استهبان پیدا شد | ۲۲ تن جانباختند تسویه حساب جنایی روبه‌روی قبرستان خواجه ربیع مشهد
خبر فوری

بهترین ازدواج، آسان‌ترین ازدواج

  • کد خبر: ۱۱۵۰۴۹
  • ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۵
بهترین ازدواج، آسان‌ترین ازدواج
حسین ابراهیمی - فعال فرهنگی

کرونا با همه تلخی‌هایی که داشت فرصت‌هایی هم ایجاد کرده بود، رعایت بیشتر مسائل بهداشتی که همیشه انجام آن مطلوب و سفارش شده است از فرصت‌ها و برکات کرونا بود، یکی دیگر از فرصت‌هایی که کرونا ایجاد کرد بالا آمدن آمار ازدواج بود، چرا که امکان انجام بسیاری از مراسم که هزینه‌های سرسام آوری را روی دوش زوجین می‌گذاشت در آن ایام نبود و افراد خیلی ساده با جشنی محدود، سر خانه و زندگی شان می‌رفتند.

عده‌ای معتقدند مشکل ازدواج جوانان پیش‌تر از آنکه یک مسئله اقتصادی باشد یک مسئله فرهنگی است، یعنی تا اسم ازدواج می‌آید مسئله اقتصاد و دغدغه‌های اقتصادی که هر جوانی مطرح می‌کند، همه مشکل نیست، چرا که همان طور که در دوران کرونا این تجربه شد، با تغییر در فرهنگ ازدواج و فرهنگ سازی صحیح می‌توان بسیاری از موانع را از پیش روی جوانان برداشت، رسم و رسوم دست و پا گیر و چشم و هم چشمی‌ها و خرج‌های زائدی که به سنت حسنه ازدواج در جامعه ما صدمه زده اند اگر برداشته شوند بدون شک این اتفاق مبارک برای جوانان آسان‌تر می‌شود.

تعبیر نیکوی ازدواج آسان مدتی است که در جامعه ما و فضای فرهنگی کشور تکرار می‌شود، اما انگار هنوز برای عده کثیری مثل خواب و خیال است که بتوانند این گونه ساده به عشقشان برسند و تشکیل خانواده بدهند.

پیامبر خدا (ص)، همان بزرگی که نکاح سنت ایشان است و دستور ایشان درباره ضرورت سنت ازدواج ابتدای عقد برای تمام زوجین یادآوری می‌شود، یک سخن دیگر هم دارند، که می‌فرمایند: بهترین ازدواج آسان‌ترین آن هاست. (نهج الفصاحه، ح۱۵۰۷).

اما اصلی‌ترین گره ازدواج آسان این است که ندانیم از زندگی خود چه می‌خواهیم و دنبال چه هدفی هستیم؟ نداشتن تفکر مستقل، اصلی‌ترین مسئله‌ای است که باعث می‌شود در امتحان زندگی از روی دست این و آن نگاه کنیم و برای خودمان مشکل درست نماییم، درحالی که اگر بدانیم از زندگی چه چیزی می‌خواهیم و چه چیز‌هایی در زندگی مان مهم است بدون شک کارمان آسان‌تر خواهد شد، چون خودمان برای خودمان تصمیم می‌گیریم و در ریل رسوم اشتباه، سر از ناکجاآباد مشکلات آغاز زندگی مشترک در نخواهیم آورد.

اما یک عده هم هستند که به دلیل ثروتمند بودن، اصلا دغدغه‌های اقتصادی دیگران را ندارند و برای شب ازدواج اتفاق‌هایی را رقم می‌زنند که تا مدت‌ها نقل محافل دیگران می‌شود. عروسی فلانی را دیدی، فلان ماشین لوکس را گل زده بودند، فلان باغ را گرفته بودند و کار‌های لوکسی که ته ندارد، اما این افراد نمی‌دانند با این کارشان ضمن اسراف که از گناهان و اشتباهات بزرگ است دارند سدی جلو پای جوانانی ایجاد می‌کنند که آرزوی ازدواج دارند. کاری که می‌تواند طور دیگری انجام شود.

آن هزینه‌های گزاف، اول زندگی صرف دستگیری از چند جوانی شود که گاهی برای شروع زندگی لنگ عدد‌های بسیار کمی هستند و باز کردن گره زندگی آن‌ها بدون شک برای آن فرد متمول و پول دار خوشایند‌تر و مبارک‌تر خواهد بود.

آنچه مهم است، در این جامعه، با سخت گیری‌های آن چنانی، امر مهم ازدواج دارد به یک آرزو برای جوانان بدل می‌شود که این برای همه ما در جامعه مسئولیت ایجاد می‌کند که هرچه می‌توانیم در فرهنگ سازی برای ازدواج آسان کمک کنیم و از دیگرانی که از ما ضعیف‌تر هستند، هر طور که می‌توانیم دستگیری کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}