افزایش پرونده های مهریه با رشد قیمت سکه | کاهش زندانی های مهریه علائم خطر کرونا در موج جدید|در صورت داشتن چه علائمی به مراکز درمانی مراجعه کنیم؟ افزایش حقوق «بازنشستگان تامین‌اجتماعی» در ایستگاه پایانی (۲۲ تیرماه ۱۴۰۱) آتش سوزی در جنگل تخت جمشید فارس + فیلم تهران پتانسیل وقوع زلزله با بزرگای ۷ ریشتر را دارد زمین لرزه، تهران را لرزاند (۲۱ تیر ۱۴۰۱) + جزئیات آب خیار، فشار خون را متعادل می‌کند آنچه باید درباره گرمازدگی بدانیم مرخصی ۹ ماهه به بانوان باردار با مزایای کامل تصویب شد موبایل اپلیکیشن «تأمین‌اجتماعی من» رونمایی شد + فهرست خدمات (مشاهده فیش حقوقی، سوابق و ...) افزایش ۴۵ درصدی حقوق معلمان با قانون رتبه‌بندی (۲۱ تیرماه ۱۴۰۱) وزش باد شدید در خراسان رضوی (۲۱ تیرماه ۱۴۰۱) ۳۰ برابر شدن مراجعان مشکوک به کرونا در خراسان رضوی قدرت سرایت بالای زیرسویه‌های BA۴ و BA۵ | چه افرادی باید دُز یادآور بزنند؟ روایت بانوانی که با پوشش کامل به فعالیت‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مشغول‌اند تشریح عیدانه پلیس برای مردم| گواهینامه جدید ۷۲ ساعته ارسال می‌شود روش تقلیدی راه مناسبی برای آموزش نیست
خبر فوری

با فوت یکی از زوجین تکلیف مهریه چه می‌شود؟

  • کد خبر: ۱۱۵۶۳۸
  • ۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۶
با فوت یکی از زوجین تکلیف مهریه چه می‌شود؟
«مهریه» همان دین ممتازی است که زن و مرد باید پیش از جاری شدن عقد دائم در خصوص «عند المطالبه» یا «عندالاستطاعه» بودن مهریه با هم توافق کنند.

به گزارش شهرآرانیوز، بسیاری بر این باورند که «مهریه سنگین» هیچ تأثیری در استحکام زندگی زناشویی ندارد، اما برای زنان به عنوان پشتیبانه مالی محسوب می‌شود. بخشی نیز معتقدند که مهریه می‌تواند در تسهیل گرفتن طلاق و حق نگهداری از فرزندان کمک کند.

اما باید این نکته را در نظر گرفت، مهریه تنها حق تعریف شده برای زنان در عقدنامه نیست و با بیان دیگر شروط ضمن عقد، دیگر نیازی به مهریه‌های سنگین و نامتعارف نیست.

مهریه در عقد موقت و دائم متفاوت است. در عقد موقت پرداخت مهریه ضروری است و در عقد دائم دارای انواعی است که زن و مرد پیش از ازدواج در خصوص نوع آن باید با یکدیگر توافق کنند.

مهریه در عقد دائم دارای دو نوع «عند المطالبه» یا «عندالاستطاعه» است که پس از عقد زن هر زمان که بخواهد می‌تواند در دادگاه مطالبه مهریه کند و مرد موظف به پرداخت مهریه می‌شود.

تفاوت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه

مهریه عندالمطالبه به مهریه‌ای گفته می‌شود که هر زمان زن تقاضای دریافت مهریه را داشته باشد، مرد باید آن را پرداخت کند، در مقابل مهریه عندالمطالبه عبارت عندالاستطاعه است.

شرط پرداخت مهریه عندالاستطاعه، وضعیت مالی و تمکن داشتن مرد است، بدین معنا زن زمانی می‌تواند مهریه خود را مطالبه کند که مرد توانایی پرداخت آن را داشته باشد.

وصول مهریه عندالمطالبه آسان‌تر از وصول مهریه عندالاستطاعه است و زن می‌تواند با مراجعه به اجرای اسناد رسمی مهریه‌اش را وصول کند.

زن می‌تواند با مراجعه به شورای حل اختلاف و دادگاه خانواده برای دادخواست مهریه اقدام کند و در صورتی که مرد مهریه عندالمطالبه را به زن نپردازد، ممکن است که به درخواست زن روانه زندان شود.

براساس قانون خانواده، برای نپرداختن مهریه عندالمطالبه بیشتر از ۱۱۰ سکه، مرد بازداشت نمی‌شود و اگر زن مدعی است که مرد مالی دارد، باید آن را به دادگاه معرفی کند و در صورت معرفی، آن مال توقیف می‌شود و پس از سپری شدن مراحل اجرای احکام به زن پرداخت می‌شود.

گفتنی است مهریه قابل بخشش است و اگر زن مهریه خود را بذل کند، دیگر امکان رجوع از بذل (بخشش) وجود ندارد.

در صورتی که مرد فوت شود، از اموالی (ماترک) که از آن مرحوم باقی می‌ماند، مهریه زن پرداخت می‌شود. پرداخت مهریه از اولویت‌های پرداخت دیون متوفی قرار دارد. همچنین درصورتی که زن فوت شود، پدر و مادر او می‌توانند مهریه زن را از مرد مطالبه کنند.

منبع: فارس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}