ماهواره‌های ظفر ۱ و۲ به پایگاه فضایی ارسال شد سامانه همگام جامع‌ترین پورتال ملی مدارس کشور کارفرمایان موظف به پرداخت حق بیمه در دوره کارآموزی کارگران هستند چگونه سائیدگی کف کفش در تشخیص بیماری به ما کمک می‌کند اجرای طرح پویش ملی مبارزه با سرطان در مشهد نصب و راه‌اندازی دستگاه رادیولوژی دیجیتال پرتابل در بیمارستان شهید کامیاب مشهد میزان روغن و نمک در فرآورده‌های سرخ‌شده بازار کشف قدیمی‌ترین ماده جامد روی زمین ۲ تا پنج درصد از تولد‌های زنده با اختلالات ژنتیکی همراه است کاهش ۳۰ درصدی مرگ و میر بر اثر بیماری‌های غیرواگیر تولد ۷۰۰ هزار پسر مبتلا به بیماری دوشن در ایران ویندوز خود را آپدیت کنید مالیات؛ راه حل درمان چاقی «هکاتون شهر هوشمند» چالشی برای رفع معضلات شهری ویندوز ۷ دیگر آپدیت نمی‌شود بیمارستان قائم (عج) مشهد؛ قطب جراحی توراکس (قفسه سینه) شرق کشور اجرای طرح رایگان ویزیت خانگی بیماران روان در بیمارستان روانپزشکی ابن‌سینا مشهد انجام تست‌های استعداد ژنتیک در مشهد مورد تایید وزارت بهداشت نیست نکاتی مهم برای آن هایی که می خواهند خون اهدا کنند بومی‌سازی تکنیک تشخیص بیماری شبه سل در مشهد
خبر ویژه

پدیده خورشیدگرفتگی ۵ دی ماه +تصاویر و ویدئو

  • کد خبر: ۱۲۹۳۰
  • ۰۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۱
امروز، ۵ شنبه، ۵ دی ماه وقوع پدیده خورشید گرفتگی در مشهد قابل مشاهده است که این پدیده از ساعت ۶و۱۳ دقیقه تا ساعت هشت و ۲۹دقیقه ادامه دارد. امروز خورشید در ساعت ۶و۴۱ دقیقه (هنگام طلوع خورشید به افق مشهد) به صورت گرفته طلوع کرده است.

به گزارش شهرآرانیوز، در تهران، ماه حداکثر ۶۱ درصد از قرص خورشید را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌پوشاند که زمان طلوع آفتاب ساعت ۷:۱۲ است و گرفتگی در ساعت ۸:۲۳ دقیقه پایان می‌یابد.

خورشید گرفتگی در مناطق جنوب ایران نسبت به دیگر نقاط کشور طولانی‌تر است و حداکثر گرفتگی با پوشیدگی ۸۶ درصد است که در جزایر خلیج فارس رخ می‌دهد.

خورشیدگرفتگی حلقوی چیست؟

در خورشیدگرفتگی حلقوی، ماه کل سطح خورشید را نمی‌پوشاند و لبه نازکی از خورشید، اطراف ماه دیده می‌شود.

در خورشیدگرفتگی حلقوی، آسمان به‌طور کامل تاریک نمی‌شود و این پدیده یکی از زیباترین پدیده‌های نجومی است که به آن حلقه آتش می‌گویند.

خورشید گرفتگی حلقوی ۵ دی ماه ۱۳۹۸ از ساعت ۰۲:۲۹ به وقت جهانی از شرق شبه جزیره عربستان آغاز می‌شود و ایران در منطقه‌ای از نیم سایه قرار دارد که خورشید به صورت گرفته طلوع کرده و منظره‌ای زیبا را در افق جنوب شرقی کشور رقم خواهد زد.
 
بهترین مکان برای مشاهده خورشیدگرفتگی حلقوی در ایران
 
این رخداد با کسوف جزئی در ساعت ۵:۵۹ به وقت ایران آغاز می‌شود و گرفت کلی در ساعت ۷:۰۴ خواهد بود، در میان همه مناطق جنوبی ایران جزیره کیش با ۸۵.۱۴ درصد گرفت خورشید، بهترین مکان برای رصد کسوف جزئی است. این خورشید گرفتگی در تمام پهنه ایران قبل از طلوع خورشید آغاز و خورشید به صورت گرفته طلوع خواهد کرد.

توجه به این نکته لازم است که مشاهده خورشیدگرفتگی بدون استفاده از ابزار و صافی‌های مناسب به بینایی آسیب می‌رساند.

تصاویری به رصد خورشیدگرفتگی امروز در فرهنگسرای «علوم و نجوم» با حضور شهروندان مشهدی را در زیر ببنید: 

 
تصاویر بیشتری از این خورشیدگرفتگی در مشهد را می‌توانید ببینید:
 
 
ویدئویی کوتاه از پدیده خورشیدگرفتگی امروز صبح در شهر تهران را در زیر ببینید:
 
تعداد بازدید : 1882
 
 
خورشیدگرفتگی امروز در بندرعباس را دراینجا ببینید:
تعداد بازدید : 1375
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}