اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی: ویروس کرونا در هوا باقی نمی‌ماند رونمایی از آزمایشگاه بیولوژیک سیار بسیج جامعه پزشکی ویروس کرونا از اوایل بهمن در ایران چرخش داشته است/احتمال پایان موج اول کرونا در تابستان کیت‌های ایرانی تشخیص کرونا وارد بازار شد آیا برگشت‌پذیر بودن کرونا واقعیت دارد؟ ایران اکنون در فاز مدیریت بیماری کرونا قرار دارد اختلال بویایی و چشایی از علائم احتمالی کرونا است ۱۲ محقق ایرانی در فهرست دانشمندان پراستناد دنیا قرار گرفتند ارسال اقلام بهداشتی ایرانیان مقیم ترکیه به ایران در راستای پیشگیری از کرونا بیش از ۳۱ هزار بازدید از مراکز تهیه و توزیع غذا در خراسان رضوی انجام شد مشکل ترخیص تجهیزات کارخانه تولید ونتیلاتور در مشهد حل شد ۵ مرکز درمانی معین در حوزه‌های زنان و زایمان، قلب و عروق و مغز و اعصاب در مشهد انتخاب شدند توزیع داروی بیماران کرونایی مشهد در داروخانه‌های هلا‌ل‌احمر، امام‌رضا (ع) و درمانگاه ولیعصر (عج) راه‌اندازی سامانه مشاوره روانشناختی در مشهد احتمال شیوع یک بیماری دیگر در چین+ویدئو طرح ایمن‌سازی جمعی از نظر علمی منسوخ است درمان کرونا با کمک پلاسما راه حل جدید محققان ایرانی چگونه بعد از بهبود عفونت‌های تنفسی، حس بویایی خود را تقویت کنید؟ کیت تشخیص کرونا در ایران تولید می‌شود ویروس کرونا تا ۲۵ روز در بزاق بیماران باقی می‌ماند
خبر ویژه

پدیده خورشیدگرفتگی ۵ دی ماه +تصاویر و ویدئو

  • کد خبر: ۱۲۹۳۰
  • ۰۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۱
امروز، ۵ شنبه، ۵ دی ماه وقوع پدیده خورشید گرفتگی در مشهد قابل مشاهده است که این پدیده از ساعت ۶و۱۳ دقیقه تا ساعت هشت و ۲۹دقیقه ادامه دارد. امروز خورشید در ساعت ۶و۴۱ دقیقه (هنگام طلوع خورشید به افق مشهد) به صورت گرفته طلوع کرده است.

به گزارش شهرآرانیوز، در تهران، ماه حداکثر ۶۱ درصد از قرص خورشید را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌پوشاند که زمان طلوع آفتاب ساعت ۷:۱۲ است و گرفتگی در ساعت ۸:۲۳ دقیقه پایان می‌یابد.

خورشید گرفتگی در مناطق جنوب ایران نسبت به دیگر نقاط کشور طولانی‌تر است و حداکثر گرفتگی با پوشیدگی ۸۶ درصد است که در جزایر خلیج فارس رخ می‌دهد.

خورشیدگرفتگی حلقوی چیست؟

در خورشیدگرفتگی حلقوی، ماه کل سطح خورشید را نمی‌پوشاند و لبه نازکی از خورشید، اطراف ماه دیده می‌شود.

در خورشیدگرفتگی حلقوی، آسمان به‌طور کامل تاریک نمی‌شود و این پدیده یکی از زیباترین پدیده‌های نجومی است که به آن حلقه آتش می‌گویند.

خورشید گرفتگی حلقوی ۵ دی ماه ۱۳۹۸ از ساعت ۰۲:۲۹ به وقت جهانی از شرق شبه جزیره عربستان آغاز می‌شود و ایران در منطقه‌ای از نیم سایه قرار دارد که خورشید به صورت گرفته طلوع کرده و منظره‌ای زیبا را در افق جنوب شرقی کشور رقم خواهد زد.
 
بهترین مکان برای مشاهده خورشیدگرفتگی حلقوی در ایران
 
این رخداد با کسوف جزئی در ساعت ۵:۵۹ به وقت ایران آغاز می‌شود و گرفت کلی در ساعت ۷:۰۴ خواهد بود، در میان همه مناطق جنوبی ایران جزیره کیش با ۸۵.۱۴ درصد گرفت خورشید، بهترین مکان برای رصد کسوف جزئی است. این خورشید گرفتگی در تمام پهنه ایران قبل از طلوع خورشید آغاز و خورشید به صورت گرفته طلوع خواهد کرد.

توجه به این نکته لازم است که مشاهده خورشیدگرفتگی بدون استفاده از ابزار و صافی‌های مناسب به بینایی آسیب می‌رساند.

تصاویری به رصد خورشیدگرفتگی امروز در فرهنگسرای «علوم و نجوم» با حضور شهروندان مشهدی را در زیر ببنید: 

 
تصاویر بیشتری از این خورشیدگرفتگی در مشهد را می‌توانید ببینید:
 
 
ویدئویی کوتاه از پدیده خورشیدگرفتگی امروز صبح در شهر تهران را در زیر ببینید:
 
تعداد بازدید : 1889
 
 
خورشیدگرفتگی امروز در بندرعباس را دراینجا ببینید:
تعداد بازدید : 1383
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}