خبر فوری

نقش کلیدی بسیج در مدیریت شهری

  • کد خبر: ۸۹۱۱۵
  • ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۱
نقش کلیدی بسیج در مدیریت شهری
حسین حسامی - عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد

«بسیج یعنی متن مردم، آن مردمی که می‌توان امید دفاع از انقلاب را از آن‌ها داشت.» (رهبر معظم انقلاب مدظله‌العالی)
شهر‌ها به عنوان بافتی زنده، پویا و فعال هستند و فقط با رویکرد کالبدی و عمرانی معنا نمی‌یابند. شهرداری نیز به عنوان مجری مدیریت شهری به تنهایی نمی‌تواند از عهده اداره شهر با موفقیت و سربلندی برآید.

حال آنکه با وجود محدودیت منابع مالی و افزایش سرسام آور هزینه‌ها و بدون همراهی و مشارکت گروه‌های مردمی، مدیریت شهری آینده سختی را در پیش خواهد داشت؛ بنابراین ضروری است که نقش و جایگاه مردم در مدیریت شهری به شیوه‌ای صحیح تعریف و تبیین شود.

مهم‌ترین گروه مردمی بعد از انقلاب در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شجره طیبه بسیج است که از دل مردم و برای مردم همیشه به یاری دولت، نهاد‌ها و دستگاه‌های اجرایی آمده است؛ به ویژه در بزرگ‌ترین رویداد مردمی که دفاع مقدس بوده است.

بعد از آن هم نیرو‌های بسیج و بسیجیان در حل مسائل اقتصادی، اجتماعی، عمران و آبادانی و حتی نظامی کشور حضور پررنگی داشتند؛ بنابراین در مدیریت شهری نیز برای حل مسائل اساسی، همراهی و یاری مردم و گروه‌های مردمی ضروری است.

رهبر معظم انقلاب مدظله‌العالی همواره به نقش مهم و کلیدی مردم و گروه‌های مردمی در تحقق تمدن نوین اسلامی در طلیعه گام دوم انقلاب اسلامی اشاره کرده‌اند و از حلقه‌های میانی نام برده اند که نیروی مقاومت بسیج را می‌توان نقطه عطف حلقه‌های میانی و رکن اصلی در ایجاد آن پنداشت؛

بنابراین لازم است نقش بسیج را به عنوان عنصر مردمی در همه فرایند‌ها و خدمات مدیریت شهری به صورت شفاف تبیین کرد؛ به ویژه در معضلاتی مانند حاشیه نشینی که با بحران گسترده و فراگیر روبه رو است.

مدیریت عالمانه و جهادی برای حل مسائل حاشیه شهر نیازمند همراهی بسیج است و ضرورت دارد که بسیجیان مؤثر با تخصص‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، پزشکی و سلامت، عمران و آبادانی و همچنین هوشمندسازی باتوجه به پیشرفت‌های روزافزون بسیج در حوزه‌های علم و فناوری، کمک کنند تا کلان مسئله حاشیه شهر حل و معضلات پیش روی آن برداشته شود.

همچنین افزایش کیفیت خدمات، ارتقای نظارت بر اجرای صحیح فرایند‌های مدیریت شهری، زمینه سازی اتخاذ تصمیم‌های صحیح برای مدیریت شهری و جلب همراهی و مشارکت مردمی نیز می‌تواند از ثمرات حضور بسیج در فعالیت‌های مدیریت شهری باشد.

کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر در تلاش است تا به ازای همه فعالیت‌های بودجه‌ای تعریف شده و همه فرایند‌های شهروندمحور که قابلیت توسعه نقش مردم در آن وجود دارد، برای مردم و گروه‌های مردمی مانند بسیج و بسیجیان نقشی کلیدی قائل شود و در آینده با امضای تفاهم نامه‌ها و برقراری ارتباطات و تعاملات مؤثر، از توان این شبکه بزرگ استفاده کند.

به یقین، با همراهی و همکاری شجره طیبه بسیج، زمینه مدیریت بهره ور مشهدالرضا (ع) جهان شهر برکت و کرامت، فراهم خواهد شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}