حذف حصارهای دانشگاه فردوسی تنها پیشنهاد شورای شهر است| تصویب نهایی بر ‌عهده کمیسیون ماده ۵ استانداری داستان گوهرشاد زیر گنبد کبود ایجاد ۸ ره‌باغ با نام بهشت برای دسترسی به ورودی‌های حرم هزار توی ناامیدی در شهرک امید نگرانی برای تامین آب مشهد در تابستان آینده وجود ندارد جمع‌آوری موتورپمپ‌های کشف‌رود در یک ماه آینده برخورد با اداره‌های متخلف کرونایی هوای امروز مشهد۲۲تیر در وضعیت سالم وضعیت طرقبه شاندیز هم قرمز شد برگزاری ۳۷۵ کارگاه زیر طرح سایبان امید در مشهد افزایش ۱۵ تا ۴۰ درصدی نرخ کرایه تاکسی تا پایان هفته در مشهد سرانه تولید زباله پلاستیکی هر خانواده مشهدی ۹۷ کیلوگرم است انجام ۵۱۲ عملیات آتش‌نشانی از سوی سازمان آتش‌نشانی مشهد مطالعات بر روی علل تصادفات موتور سیکلت در مشهد بهره‌برداری از پارکینگ مجد تا یک ماه آینده هوای امروز۲۱ تیر در ۵ منطقه مشهد ناسالم است دل خونین مردم از قیام خونین«گوهرشاد» شهردار مشهد:️ باور دارم سرمایه هر سازمانى منابع انسانى آن است توييت محمدرضا كلائى، شهردار مشهد درباره اهتمام براى آبادانى توس
خبر ویژه
شناسایی ۱۲۷ سکونتگاه روستایی در حریم مشهد/سامان‌دهی معادن در گستره حریم شهر
شهرداری مشهد در دوره پنجم، اهتمامی جدی به موضوع پیوست های محیط  زیستی در طرح‌ها و پروژه‌های مختلف دارد و در این زمینه اقدامات شایسته تقدیری را نیز انجام داده است.

امیررضا وثوقی/شهرآرانیوز - مباحثی که درباره آسیب های مخرب محیط زیستی برخی پروژه های قدیمی مشهد گفته می‌شود، به تنهایی، گواه بر اهمیت مطالعات زیست محیطی و لزوم درنظر گرفتن طرحی جامع برای دستیابی به این نوع پیوست در محیط های شهری است؛ پیوستی که می تواند نقشه راهی مدون و دقیق برای اجرای پروژه های عمرانی، زیرساختی و تخریبی پیش روی همه ارگان های متولی در این کلان شهر بزرگ بگذارد.


در این راستا مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهری شهرداری مشهد در گفت وگو با شهرآرا از آماده سازی پیوست جامع و کامل زیست محیطی حریم مشهد خبر داده و گفته است که این پیوست در آینده ای نزدیک رونمایی می شود.


به گفته محمد پذیرا یکی از بخش های برنامه راهبردی عملیاتی توسعه شهر و شهرداری، مطالعات و آماده سازی پیوست های محیط زیستی حریم کلان شهر مشهد است.


وی با بیان اینکه در پژوهش حریم شهر مشهد، از جدیدترین و به روزترین مدل مطالعاتی یعنی روش دی.پی.اس.آر.آر استفاده شده است، گفت: این روش برای نخستین بار در کشور اجرا شده و یافته های آن کامل تر از روش های مطالعاتی رایج در پیوست های زیست محیطی است؛ زیرا در معضلات و آسیب های زیست محیطی، مجموع محرک های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اثرگذارند و در روش مطالعاتی جدید، همه ابعاد اثرگذار بر محیط زیست در نظر گرفته شده است.

وی افزود: همچنین درکنار شناسایی تدابیر حفاظتی و پیشگیرانه مختص هر منطقه، تدابیر مقابله ای و بهبود دهنده وضعیت زیست محیطی ناشی از تخریب های غیراصولی گذشته گنجانده شده است؛ این در حالی است که مطالعات پیشین فقط به شناسایی مشکلات و معضلات اولیه بسنده می کردند و به محرک های اثرگذار بر زیست بوم توجهی نداشتند.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای ذی نفع ها، جوامع محلی و تشکل های غیر دولتی فعال در حریم شهر گفت: توجه به حریم کلان شهرها به دلیل تمرکز بر مرکز شهر و منفعتی که به دنبال دارد، مغفول مانده است؛ در حالی که حریم شهر مشهد با وسعت بیش از 100 هکتار، نقش مهمی در آینده توسعه شهری دارد و در این طرح، همه ابعاد و مشکلات حریم شهر مشهد بررسی شده است.

مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهری شهرداری مشهد بیان کرد: 127 سکونتگاه روستایی در حریم شهر مشهد شناسایی شده و برای هریک از این مناطق، مطالعات زیست محیطی و اجتماعی صورت گرفته است تا متناسب با بافت آن منطقه، برای حل معضلات محلی با آموزش اهالی و همکاری تشکل های محلی، بهترین چاره اندیشی انجام شود.

پذیرا امکان به روزرسانی طرح و در نظر گرفتن فرایند پایش را از ویژگی های اساسی پیوست زیست محیطی حریم مشهد دانست و گفت: اعمال بازخورد و بازنگری متناسب با شرایط روز در این طرح گنجانده شده است تا با به روز رسانی پیوسته طرح و شناسایی متغیرهای جدید، بهترین روش برای حفاظت از محیط زیست در حریم مشهد اجرا شود.


شناسایی همه صنایع فعال در حریم
وی با بیان اینکه فعالیت های معدنی، کشاورزی، تفرجگاه ها و رستوران ها، حمل و نقل و موضوع حائز اهمیت صنایع آسیب زا در حریم شهری در این پیوست بررسی شده است، افزود: یکی از محورهای این پیوست زیست محیطی، شناسایی همه صنایع فعال در حریم شهر مشهد است؛ براساس پژوهش ها 4 هزار صنعت مجوز دار و تعداد زیادی صنعت بدون مجوز در حریم شهر فعالیت می کنند و رفع تهدیدها و تخریب های زیست محیطی آن پیش بینی و چاره اندیشی شده است.

پذیرا ادامه داد: بهبود شرایط زیستی در زیستگاه ها برای گونه های گیاهی و جانوری و سامان دهی توسعه معادن فعال و غیر فعال در گستره حریم شهر، از دیگر سرفصل های این پژوهش است.

مدیر محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری با اشاره به تأیید کمیته فنی مطالعات حوزه خدمات شهری مشهد و رونمایی از آن در آینده نزدیک بیان کرد: تلاش می کنیم این برنامه پس از تأیید در شورای شهر مشهد و ارائه به کمیته کارگروه زیربنایی فرمانداری به صورت یک سندبالادستی دراختیار ارگان های متولی قرار گیرد تا تغییرات پیش رو در حریم مشهد به صورت یکپارچه، هماهنگ و براساس پیوست های زیست محیط جامع برای این بخش اجرا شود.

پذیرا ادامه داد: گام عملیاتی پیوست زیست محیطی حریم شهر مشهد به همیاری سمن ها و ارگان های متولی نیاز دارد؛ زیرا در این طرح، نقش همه ارگان ها و نوع مشارکت آن ها در پیشبرد اهداف و بهبود محیط زیست مشهد درنظر گرفته شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
توجه : نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}