خبر ویژه

شاید انتخاب‌های گذشته هم اشتباه نبودند

  • کد خبر: ۵۹۴۷۱
  • ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷
شاید انتخاب‌های گذشته هم اشتباه نبودند
تکتم جاوید - کارشناس ارشد روان‌شناسی عمومی
‌پیش‌تر‌ها رسم بر این بود که زن یا مرد برای تحقیق در ازدواج با فردی که سابقه زندگی مشترک و جدایی داشت، به سراغ همسر اولش می‌رفت تا نوع اخلاق و علت جدایی را از او بپرسد. گاهی دربه‌در دنبال همسر سابق می‌گشتند و آن بنده خدا هم که در بیشتر وقت‌ها برای روبه‌رو نشدن با آدم‌های زندگی گذشته خودش را گم و گور کرده بود، در رودربایستی قرار می‌گرفت و حرف می‌زد. شاید هم احساس دین می‌کرد که باید حقایق آن آدم را شرح بدهد.
 
این روز‌ها البته نمی‌بینیم و نمی‌شنویم که کسی دنبال همسر سابق بگردد. یک دلیلش این است که تعداد طلاق‌ها زیاد شده است و مانند گذشته، قبح ندارد. دلیل دیگرش پذیرفتن طرف مقابل با همه خوبی‌ها و بدی‌های احتمالی است یا پذیرش اینکه هر آدمی ایرادی دارد. اگر بیشتر دقت کنیم، دلایل دیگری هم پیدا می‌شود. نمونه‌اش اینکه زن و مرد‌های امروزی که می‌دانند می‌توانند آسان‌تر از گذشته طلاق بگیرند یا تجربه‌اش کرده‌اند، دلیلی برای تحقیق نمی‌بینند. حالا تحقیق هم کار ساده‌ای نیست. از کجا می‌خواهید بگردید و جزئیات زندگی طرف مقابل را پیدا کنید وقتی بیشتر زندگی آدم‌ها به شبکه‌های اجتماعی و آدم‌های داخل آن خلاصه می‌شود، در حالی که همسایه نمی‌تواند چنین اطلاعات درستی به شما بدهد؟
 
این‌ها را که کنار بگذاریم، یک مشکل دیگر هم در تحقیق در گذشته و در حال (اگر وجود داشته باشد) هست. اگر تجربه تحقیق از همسر قبلی فردی را داشته باشید ماجرایش را شنیده باشید، می‌دانید که آدم‌ها همیشه چهره‌ای منفور از همسر سابق خود به نمایش می‌گذارند. آن‌ها مدام در حال «ناارزنده» نشان دادن طرف دیگر بوده‌اند و هستند. برای همین، از یک جایی به بعد، همه می‌دانیم که «معلوم است همسر سابق همیشه بد می‌گوید!». اما آن حرف‌ها انگیزه‌هایی داشتند که از ناخودآگاه وجود آن آدم‌ها می‌آمد. پایان‌دادن به رابطه‌ای عاطفی، هرچند باعث آزار جسم و روحمان بوده باشد، سبب بروز اضطراب شدید در ما می‌شود. با یادآوری آن زندگی، انگار هربار خود را برای چنان انتخابی سرزنش می‌کنیم. خودسرزنشی عاملی است که می‌تواند روان ما را مانند خوره نابود کند.
 
از سوی دیگر، همواره درباره فردی که روزی به او علاقه داشته و او را از دست داده‌ایم، احساس خشم خواهیم داشت. این خشم‌ها تا پایان عمر دست از سر ما برنمی‌دارند. با همه این گفته‌ها اگر به شنیدن سخنان همسر سابق اصرار دارید، این نکته‌ها را به خاطر بسپارید. بدیهی است کاربردی‌ترین توصیه رفتن به نزد مشاوره پیش از ازدواج است تا سخنان علمی‌تر و دقیق‌تری درباره شخصیت همسر آینده‌تان بشنوید. این مشاوره به شما کمک می‌کند آسان قضاوت نکنید و بدانید مسیر را چگونه بــایـــد طی کنید. گاهی یک فرد سوم که روزانه با افرادی شبیه شما برخورد دارد بهـــتر می‌تواند کمک کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}