تاریخ زیارت‌نامه‌خوانی در مشهد قدیم تا امروز عکس ضریح دوست در قاب چشم‌ها | روایتی از تاریخچه ضریح های حرم امام رضا (ع) امام جمعه مشهد: آمریکا برای راه‌اندازی جنگ شیعه و سنی کور خوانده است تسهیل زیارت در روضه منوره رضوی تولیت آستان قدس رضوی: انفجار قندوز قلب تمام انسان‌ها را جریحه دار کرد مشهد با نور امام ما زنده است اهتزاز پرچم سبز بر فراز گنبد حرم مطهر رضوی لایق وصل تو که من نیستم امام جمعه مشهد: «نفوذ» و «ایجاد اختلاف»، دو برنامه فتنه‌گری دشمن ۹ رواق حرم مطهر رضوی به استراحت زائران اختصاص یافت مودت اهل بیت(ع) و عقلانیت دینی دو بال برای حفظ اسلام است «جهاد تبیین» با فرهنگ رضوی پخش زنده از حرم امام رضا (ع) | حرم مطهر رضوی را از نمای لایو دوربین ها ببینید ویژه‌برنامه‌های سالروز شهادت امام رضا (ع) در حرم مطهر رضوی وارث امام رضا (ع) آقا، حال خوش زیارت می‌خواهیم بیست وهفتم مهر می بینمت چقدر این تاریکی پر از روشنایی است! عطر حریم رضوی در اربعین حسینی اشک و لبخند، پشت پنجره فولاد
خبر فوری

اول دفتر به‌نام امام رضا(ع)

  • کد خبر: ۸۲۰۵۶
  • ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۱
اول دفتر به‌نام امام رضا(ع)
غلامرضا بنی اسدی - روزنامه‌نگار

مشهد یک شهر ویژه است. درک این نکته یک واجب معرفتی است. با فهمی چنین می‌توان به فردا‌هایی اندیشید که مشهدالرضا (ع) به عنوان شهر معیار، سنجه صداقت جغرافیا شود؛ جغرافیایی که دست تاریخ را به عنوان همزاد خود گرفته و کلاس درس تشکیل داده است. یک کلاسش را در اربعین دیدیم؛ در حقیقتی که به نام حسین (ع) شکل گرفته بود و مردم به سان قطرات پاک به هم پیوستند و دریای مطهرات را تشکیل دادند.

دیروز در مشهد شکوه ایمان به حسین (ع) را دیدم که در جان مردم شکوفه می‌داد. می‌شد کربلا را دید که در مسیر‌های منتهی به حرم جلوه گری می‌کند و این یعنی اگرچه اربعین گذشت، اما سیدالشهدا (ع) همواره جلودار حرکت مردمی است که امامت را در امتداد رسالت می‌دانند و با تعریف زندگی خود به این قاعده، جلوه‌هایی از حیات طیبه را در پندار خویش چنان بارگذاری می‌کنند که به رفتارشان جهت دهد.

اینکه جوانان مشهدی با اخلاق خاکساری در برابر عزاداران قامت دوتا می‌کردند تا کارشان را راه بیندازند؛ اینکه بر زمین می‌نشستند تا کفش زائران و عزاداران را واکس بزنند؛ اینکه برخی با تهیه غذا به افتخار میزبانی مردم نائل می‌شدند؛ اینکه برخی خودروشان را به اندازه یک روز وقف خدمت رایگان به سوگواران می‌کردند؛ اینکه کودکان لیوان دردست به سقایت می‌پرداختند؛ اینکه همه یک‌دل‌شده‌ها یک‌رنگ شده بودند و... نشانگر طلوع یک نگاه کرامند به عزاداری است.

لایه زیرین این نگاه تکریم انسان‌هایی است که خود را با اهل‌بیت (ع) صاحب عنوان می‌کنند. دیروز در این «شهر ویژه» حق عزاداران حسینی با تعظیم ادا شد و از امروز دفتری نو می‌گشاییم و وارد عرصه نورانی دیگری می‌شویم به نام نامی سلطان علی بن موسی الرضا (ع).

ما خانه زادان و خاک نشینان خانه خورشید به تکلیف میزبانی افتخار می‌یابیم تا میهمانان حضرت شمس الشموس (ع) را جای بروبیم و پای بمالیم. این درست که در وضعیت کنونی با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، مثل سال‌های پیش شاهد سیل زائران پیاده نیستیم؛ این درست که شاید خیلی‌ها نتوانند در روز‌های پیش رو خود را به مشهد برسانند، اما آنانی که می‌آیند هم کم نخواهند بود که باید قدر بینند و بر صدر نشینند.

ما هم که ساکن شهر امام رضا (ع) هستیم، پرشماریم. همه باید بکوشیم روز‌های متعلق به امام رضا (ع) را ویژه برگزار کنیم. ویژه هم فقط این نیست که در و دیوار شهر را تزیین کنیم. این اولین قدم است. قدم‌های بعدی را در ساحت معرفتی و تربیتی و اخلاقی باید برداشت.

باید به سمتی برویم که هرکه به مشهد می‌آید، در پرتو انوار رضوی و در تعامل با مردم این سامان به سلوکی برسد که در بازگشت به دیار خود سفیر زیارت شود و ما که در این حریم با حرم تنفس می‌کنیم، به گونه‌ای خویش را تربیت کنیم که به هرجا رفتیم، نگفته بدانند از شهر امام رضا (ع) می‌آییم؛ از «شهر ویژه»‌ای که مردمش تربیت و اخلاق ویژه دارند.

این گونه می‌توانیم نسبت خود را با امام رضا (ع) تعریف کنیم؛ تعریفی که زندگی ما را از انواع «منکر» تطهیر و از «معروف» سرشار می‌کند و ما را به تجربه جلوه‌هایی از حیات طیبه کرامت می‌بخشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}