قتل عام هولناک خانواده یزدی | پای بازی نهنگ آبی در میان است؟ این میوه نقش آسپرین را ایفا می کند فواید خاص آلو خشک برای کاهش وزن هشدار جدی سازمان جهانی بهداشت درباره «اُمیکرون» با این روش ها به جنگ کلسترول و سکته قلبی بروید نتایج تحقیقات جدید درباره دوز یادآور کرونا منتشر شد فروش کارت واکسن کرونا زیر ذره‌بین وزارت بهداشت آغاز پویش دانشجویی اهدای خون از فردا در خراسان آخرین آمار کرونا در ایران ۱۲ آذر ۱۴۰۰ | ۷۸ فوتی و ۳۶۰۳ بیماری جدید کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته اعلام آخرین مهلت اعتبار وکالت‌نامه‌های منقضی شده برای نقل و انتقال خودرو ثبت‌نام در آزمون دکتری ۱۴۰۱ دیگر تمدید نخواهد شد روند بستری کرونا در تمام استان‌ها نزولی است + جدول (۱۲ آذرماه ۱۴۰۰) هشدار پلیس فتا درباره پیامک‌های قوه قضائیه ویدئو | جزئیات دستگیری کلاهبردار ۱۲هزار میلیارد تومانی آخرین آمار کرونا تا ۱۱ آذر ۱۴۰۰ | فوت ۷۶ بیمار کرونایی جدید، ۱۰ استان کشور بدون مرگ و میر کرونایی اقدام به خودکشی یک متهم در حضور قاضی دادگاه در کرمان
خبر فوری

از تالار پذیرایی تا سالن عقد

 • کد خبر: ۸۲۵۹۸
 • ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۴
از تالار پذیرایی تا سالن عقد
در دین اسلام سفارشات بسیار زیادی به ازدواج شده و پیامبر گرامی اسلام نیز به این امر تاکید داشته‌اند تا جایی که فرموده‌اند: هر مسلمانی که ازدواج کند نیمی از دینش را تکمیل کرده است.

گزارش آگهی

در بسیاری از ادیان ازدواج امری مقدس و مهم شمرده شده است و از گذشته تا به امروز در خانواده‌ها توجه ویژه‌ای به امر عقد و ازدواج شده است تا جایی که امروز برگزاری یک مراسم خوب و مناسب یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های زندگی هر فرد به حساب می‌آید.

در دین اسلام نیز سفارشات بسیار زیادی به ازدواج شده و پیامبر گرامی اسلام نیز به این امر تاکید داشته‌اند تا جایی که فرموده‌اند: هر مسلمانی که ازدواج کند نیمی از دینش را تکمیل کرده است.

برای انتخاب هر چیزی فرد ابتدا باید نسبت به آن چیز خوب فکر کند و با مطالعه کردن بسیار نسبت به آن مسئله آگاه شود و با یک برنامه ریزی مناسب و مشخص اقدام نمود. انتخاب یک چیز باعث می‌شود دیگر انتخاب‌هایی که همزمان با ان هستند را ازدست بدهیم و زمان کافی برای انتخاب‌های متعدد را نداریم. آگاهی برای اتخاب درست حرف اول را می زند.

ازدواج مسئله‌ی مهمی در زندگی است علما از قدیم اایام  می گویند که ازدواج بعد از تولد دوره‌ی بسیار مهمی در زندگی می‌باشد. امروزه برای ازدواج کردن بایستی هزینه‌های زیادی را متقب شوی که بیشتر باران روی دوش آقای داماد است از خرید کادو و هدایای نامزدی گرفته تا مراسم عروسی و خانه و برخی از وسایل و نیازهای منزل.

از تالار پذیرایی تا سالن عقد

پس این نکته خیلی حائز اهمیت است که پسر جوان که برای ازدواج اماده می‌شود تا چه حد دختر متقابل را می‌شناسد و  در مورد مسئله ازدواج آگاه است.  درست است ازدواج عمل مقدسی اما با نا اگاهی افراد چه زن و چه مرد آنرا تبدیل به کاری باطل و ناپسند می‌کند که موجبات ناراحتی هر دو فرد می‌گردد.

انجام مراسم عقد و صیغه:

بعد از آشنایی اولیه و طی کردن مقدمات اکنون وقت خواندن عقد و صیغه است تا دختر و پسر برای هم محرم شوند و این سنت همان سنت پیامبر اکرم (ص) است. عقد کردن به عنوان سوگند نامه‌ای است میان مرد و زن، برای یک زندگی طولانی در کنار هم دیگر بمانند. که حق هیچ یک از این زوجین ضایع و باطل نشود. معمولاً صیغه عقد در دفاتر ازدواج و سالن‌های عقد خوانده می‌شود. قبل از آن می‌بایست خانواده زوجین توافقات اولیه نسبت به مهریه و دیگر شروط لازم را انجام داده باشند. این توافقات معمولاً در ایام خواستگاری و بله برون انجام شده و در دفتری موسوم به دفتر بله برون درج و به امضای حضار می‌رسد و سپس مراسم عقد زوجین به دو صورت سنتی یا مدرن انجام می‌شود.

از تالار پذیرایی تا سالن عقد

مراسم عقد سنتی:

در گذشته مراسم عقد در خانه عروس یا خانه یا مکانی که خانواده عروس مشخص می‌کردند برگزار می‌شد و از خانواده‌ها و بزرگ‌ترهای فامیل دعوت می‌شد تا در این مراسم حاضر شوند. در این مراسم سفره عقدی تهیه می‌شد که معمولاً از خدمات دهندگان مراسم تهیه می‌شد. سفره عقد و ظروف آن از این مجوعه ها اجاره می‌شد و پس انجام عقد از مهمانان پذیرایی انجام می‌گرفت.

مراسم عقد مدرن و امروزی در سالن عقد:

امروزه جشن‌های عقد در مکان‌ها و فضایی اختصاصی و ویژه‌ای به عنوان سالن عقد انجام می‌شود. سالن‌های عقد وظیفه برگزاری و میزبانی مراسم عقد را بر عهده دارند. آنها با توجه به تجهیزات و امکانات ویژه‌ای که دارند از مراسم و جشن شما پذیرایی و میزبانی می‌نمایند. معمولاً یک سالن عقد دارای سفره عقدهای متنوع و ظروف شیک و مجلل می‌باشد و باعث زیبایی و خاص شدن جشن عقد می‌شود.

سفره‌ی عقد:

تزئین سفره‌ی عقد نسبت به جغرافیای هر منطقه مواردی کم و زیاد می‌شود ولی یکسری اقلام همیشه ثابت هستند. برای تزئین سفره‌ی عقد از کتاب قرآن مجید، آیینه و شمعدان، نبات، تخم مرغ، گردو، بادام، فندق، نقل و سکه، کله قند، اسپند، نان، برنج، گلاب، عسل، جا حلقه‌ای، شیرینی و گل استفاده می‌شود

قرآن مجید: کتابی آسمان مسلمانان  که نشان دهنده‌ی دین آن زوجین می‌باشد و اجرای سنت پیامبر

آیینه و شمعدان: آیینه نماد پاکی و زلالیت است و هنگامی که زوجین در آیینه نگاه می‌کنند خود را کنار همدیگر می یاند و متصور زندگی تا آخر عمر می‌شوند. دو شمعدان کنار آیینه نماد روشنی زندگی عروس و داماد است. بدبن معنا که عروس و داماد قلب و آینده‌ی روشنی خواهند داشت و گرمای آن نشان صمیمیت قلوب آنهاست.

نبات:  نبات زعفرانی را در ظرفی زیبا تز ئین می‌کنند و آن را به عنوانی نماد شیرین زندگی عروس و داماد می‌دانند.

تخم مرغ: تخم در سفره‌ی عقد به عنوان نماد زایش زندگی و باروری است و ارز اقلام اصلی سفره‌ی عقد می‌باشد و شخص تزئین کنند باید تخم مرغ‌ها را به زیبایی هر چه تمام‌تر تزئین بنماید.

گردو، بادام و فندق: این خشکبار نشان دهنده‌ی خواص مفید و نماد سفره داری دامائ و عروس می‌باشد

نقل: برای شیرین کامی عروس و داماد و میهمانان است

سکه: نشان دهند اهمیت ثروت در ازدواج و زندگی

کله قند: ساییدن یک جفت کله قند هم شکل و هم اندازه روی پارچه‌ای بر سر عروس و داماد به نیت فروباریدن شادی و شیرینی بر سر آنها طی زندگی مشترک انجام می‌شود.

تور قند ساییدن: حریری می‌باشد نازک و سپید رنگ، که آن را به شکل مربع یا مستطیل تهیه می‌کنند تا کله قندها روی آن بر سر عروس و داماد ساییده شود.

اسپند: اسپند نماد آر بین بردن و پاک کننده آلودگی‌ها می‌باشد و از دوران کهن برای مناسک و مراسم‌های مذهبی استفاده می‌شود. با دود کردن اسپند هوا معطر شده و به اعتقاد هر مسلمانی آن منطقه دفع بلا شده و عروس و داماد از گزند چشم بد در امان می‌مانند.

نان: نان در سفره‌ی عقد نشانه‌ی رزق و روزی و برکت از طرف خدائند باری عروس و. داماد می‌باشد

برنج: برنج همچون نان نشلنه ی رزو روزی و برکت الهی است اما سلیقه‌ای است و تزئین کننده می‌تواند برنج را در سفره‌ی عقد قرار دهد یا خیر.

گلاب: گلاب خوشبو کننده و معطر و خواص درمانی آن برای سلامتی حال و آینده زندگی عروس سو داماد در سفره‌ی عقد قرار می‌گیرد.

عسل: عسل در تمام باورهای کهن و دینی خوراکی است ابدی در مصر باستان از آن برای غذای فرد مومیایی شده استفاده می‌شد تا آن غذای فرد مرده در دنیای مردگان باشد. اما عسل در سفره ی عقد نماد شیرین کامی و زندگی شیرین همچون عسل می‌باشد که حتی پس از عروسی زوجین به سفری تفریحی می‌روند که به ماه عسل معروف است. عسل و مراسم عسل خوردن هم رسمی است دیرینه و شیرین، مراسم عسل در دهان همدیگر گذاشتن پس از جاری شدن صیغه عقد به منظور آن می‌باشد که عروس داماد در آینده مایه‌ی شیرین کامی و دل آرامی هم باشند.

جا حلقه‌ای: دو حلقه درون جا حلقه‌ای یک برای عروس و یکی هم برای داماد که حلقه‌ها نماد پیوند و زناشویی می‌باشند و با قرار دادن حلقه ها در انگشتان دیگری این شوگند مبارک جاری می‌شود.

شیرینی: شیرینی نشانه به ارمغان آوردن شیرینی خوشبختی بر سر سفره عقد گذاشته می‌شود. و برای پذیرایی از اقوام و آشنایانی که به مراسم دعوت شده‌اند انجام می‌گردد.

گل: گل در  سفره‌ی عقد معناهای بسیاری دارد. اولین معنایی که به ذهن متدابر می‌شود معنایی زیبایی است. دومینشان به معنای زندگی و حیات است سومینشان به معنای خوشبو و معطر بودن خود گل است. و اینکه هر گل نماد یک چیز است. مثلاً گل سرخ نماد عشق است.

سالن عقد  و محضر ازدواج:

سالن‌های عقد نسبت به تالار کوچک‌تر هستند و بنا به نسبت ظرفیت محدودتری دارند که حدود 50 آل 100 نفر را در خود جای می‌دهند امروز به خاطر بیماری کرونا مردم رغبت بیشتری به سالن‌های عقد پیدا کرده‌اند.

از تالار پذیرایی تا سالن عقد

روف گاردن یک سالن عقد امروزی:

برگزاری مراسم های عقد و عروسی در روف گاردن، مراسمی متفاوت و در عین حال باشکوه است.  تصور کنید اتاق عقد شما یا فضایی که برای مراسم عروسی خود انتخاب کردید در دل باغ یا فضای سبزی زیبا با چیدمانی رویایی در حال برگزاری است واقعا حتی تصور این موضوع نیز زیباست. 

سالن اجتماعات:

این مراسمات هم می‌تواند گران باشد هم به صورت مختصر و مفید انجام می‌شود. با برگزاری مراسمات عقد و عروسی در سالن اجتماعات حتی با وجود مهمانان کم  باعث برگزاری هرچه باشکوه تر و مجلل تر می شود و خاطره ای شیرین و تکرارنشدنی را برای شما نیز رقم خواهد زد.

باغچه تالار:

این باغچه‌ها به دلیل ابعاد کوچک نسبت به باغ تالارها مختص برای عقد هستند و جایی مناسب برای یک روز یا شب خاطره انگیز

تشریفات و خدمات مجالس:

به گروهی گفته می‌شود که صف تا صد یک مراسم اعم از عروسی، تولد،  مهمانی‌های دورهمی، ختنه سوران، حجاج، ختم را بر گزار می‌کند و تمام وسایل و مدیریت مراسم با این گروه است. تشریفات موجب آسودگی خاطر صاحبان مجالس شده و دغدغه و استرس را از آنها می‌گیرد. به همین منظور عروس و داماد مدیریت مجلس عروسی خود را به یک گروه تشریفات حرفه‌ای می‌سپارند. گروه تشریفات بیشتر با کسانی که دارای باغ و باغچه هستند همکاری می‌کند و خودش دارای لوازم برگزار کننده‌ی مجالس می‌باشد.

از تالار پذیرایی تا سالن عقد

تالار پذیرایی عقد و عروسی:

برگزاری مراسم عقد در تالار پذیرایی یکی دیگر از مواردی است که امروزه بسیار مرسوم است. بسیاری از تالارهای پذیرایی برگزاری مراسم عقد را نیز عهده دار هستند. ممکن است یک تالار سالن عقد اختصاصی نیز داشته باشد که بر اساس تعداد مهمانان می‌توانید سالن مد نظر خود را انتخاب نمایید.

برای انتخاب یک تالار خوب باید به چند نکته توجه کرد:

 • قیمت اجاره‌ی تالار:

بنا به بودجه‌ای که فرد می‌تواند برای گرفتن یک تالار عقد خرج کند باید تالار عقد اجاره کرد و نباید ابتدای زندگی بنا به لاکچری بودن خرج‌های بالا کرد و زیر بار قرض رفت. منطقه و محل بودن یک تالار اهمیت بسزایی برای صاحب تالار و ارباب رجوعان دارد. چون هر چه قدر که تالار در منطقه‌ای بهتر و بالا شهرتر باشد به قیمت اجاره‌ی  آن تالار نیز می افزاید.

 • ظاهر و زیبایی تالار:

زیبایی یک تالار هم عروس و داماد را مجذوب می‌کند و هم مهمانانی که به مراسم دعوت شده‌اند. تزئینات و دکوراسیون داخلی و محوطه سازی تالار باید به گونه‌ای چشم نواز باشد

 • فضا و ظرفیت تالار:

گنجایش بعضی از تالارها زیر هزار نفر است و اگر مهمان‌ها بیش از 1000 نفر می‌باشند باید به دنبال تالاری بود که گنجایش بالاتر 1000 نفر را دارا باشد.

 • کیفیت غذا و پذیرایی تالار:

شام عروسی یک دیگر از مهم‌های عروسی است و کیفیت غذای تالار اجاره گرفته شده بسیار حائز اهمیت است. منوی غذای تالار نسلت به بودجه‌ی اجاره کننده، متغییر است.

 • پارکینگ تالار:

پارکینگ برای راحتی و آسایش مهمانان را فراهم کند و مسیر پارکینگ تا تالار باید در کمترین فاصله و زمان طی شود. اکثر پارکینگ های موجود به صورت فضای وسیع می‌باشد اگر این پارکینگ را فضای طراحی شده قرار دهند از همان ابتدا در روحیه مهمان تأثیر مثبت می‌گذارد.

 • امکانات تفریحی و رفاهی تالار:

از امکانات تفریحی می‌توان وجود استخر و فواره در داخل را خارج تالار اسفاده کرد، اتاق بازی برای کودکان، دی جی یا خواننده ماهر برای لحاظ شاد و خاطره انگیز، رقص نورها و امکانات صوتی و تصویری

باغ تالار:

باغ تالارها بنا به اینکه محیطی سرباز هستند در تابستان‌ها بیشتر مورد استقبلال قرار می‌گیرند و در این دوران کرونا به علت پروتکل‌های بهداشتی، متقاضیان به این نوع عروسی‌ها رغبت پیدا کرده‌اند.

از تالار پذیرایی تا سالن عقد

برای اجاره‌ی یک باغ تالار به دو نوع شیوه‌ی رایج می‌شود انجام داد.

 • باغ تالاری که صاحب آن برگزار کننده‌ی مجلس است و عروس و داماد تنها با او صحبت کرده و آن شخص تمام تدارکات مراسم عروسی را انجام می‌دهد و هیچ نیازی به اشخاص دیگر نمی‌باشد
 • شما برای گرفتن مراسم عروسی خود پیش گروهی به نام تشریفات می‌روید که آنها برای پیدا کردن باغی به اندازه‌ی بودجه‌ی شما، آن جا را اجاره می‌کنند و تمام مدریت مراسم ازدواج از صفر تا صد آن را تقبل می‌کنند.
 • تشریفات می‌تواند به عنوان یک شرکت یا یک مغازه باشد بیشتر مربوط به منطقه و شهری قرار دارد گستره فعالیتش معلوم می‌شود.

ممکن است برخی از افراد همراه با مراسم عقد خود مراسم عقد آریایی نیز انجام دهند. این عقد در واقع ریشه تاریخی ندارد ولی هم قسم شدن با جملاتی زیبا می‌تواند زیبایی مراسم عقد شما را چند برآر نماید.

امروزه زوجین بنا به شرایط و بودجه خود مراسم را در خانه، محضر ازدواج یا در تالارهای مجلل می‌گیرند

برای گرفتن یک مراسم خوب و آبرومند نیاز به تالارهای بسیار مجلل و گران‌قیمت نیست داماد می‌تواند با اندکی تحقیق در سایت تالار کده بهترین و مناسب‌ترین قیمت برای یک شب خاطره انگیز اجاره کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}